Taka już nasza tradycja, że w każdą drugą sobotę września Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu organizuje Festyn. W tym roku tematem przewodnim XII Festynu Integracyjnego była "Odyseja kosmiczna", spotkanie to mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Poznańskiego i Gminy Czerwonak.
We wspólnej zabawie brały udział wszystkie Warsztaty Terapii Zajeciowej z terenu powiatu poznańskiego, Koła Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, zaprzyjaźnione placówki i osoby współpracujące z warsztatem i oczywiście podopieczni Warsztatu wraz z rodzinami.

Swoją obecnością zaszczycili nas także: Zygmunt Jeżewski - Członek Zarządu Powiatu, Jacek Sommerfeld - Wójt Gminy Czerwonak, Anna Skupień Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu, Wojciech Mól Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Przemysław Banaszak Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Koziegłowach,Małgorzata Halber -Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Poznańskiego, Marcin Wojtkowiak Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak, Alicja Kobus Przewodnicząca Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu, przedstawiciele firmy El – Cab, Prokurent Małgorzata Dałek i Dyrektor Personalny - Sylwia Soporowska, Dariusz Nawrocki – reprezentował Fundację im. Królowej Polski św. Jadwigi oraz wielu wspaniałych gości.
Na terenie parku Warsztatu Terapii Zajęciowej można było spotkać nie tylko reprezentantów pozaziemskich cywilizacji lecz także bohaterów gwiezdnych wojen, czy też zrobić sobie zdjęcie na tle startującej rakiety. Była możłiwość zapoznania się z pracami wykonanymi przez uczestników WTZ w Owińskach: świece, ceramika, mydełka, biżuteria i wiele innych. Spotkanie zainaugurowali Zygmunt Jeżewski-Członek Zarządu Powiatu, Jacek Somerfeld- wójt gminy Czerwonak oraz Mirosława Rynowiecka- prezes WZINR, następnie zaproszone grupy zaprezentowały przygotowane przez siebie układy taneczne, występy wokalne czy też recytację lub czytanie Braillem. Festyn uświetnił również występ wokalistek z Gminnego Ośrodka Kultury "Sokół" w Czerwonaku – pod opieką Pana Remigiusza Wojciechowskiego, dziewczyny były rewelacyjne. Kolejną niespodzianką byłą wizyta podopiecznych funadacji "Z floretem do gwiazd" – jednym z celów priorytetowych fundacji jest prowadzenie stałych zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych oraz integracyjnych. Dla wielu z zaproszonych gości było to pierwsze spotkanie z szermierką osób niepełnosprawnych, fundacja udostępniła również sprzęt do ćwiczeń każdy mógł sprawdzić swój refleks, prędkość oraz poczuć się choć przez chwilę jak prawdziwy szermierz.
Na terenie parku można było wziąć udział w iście kosmicznych konkursach: "Księżycowy spacer", "Kosmiczna otchłań", "Spadająca kometa", "Misja na Marsa", "Księżycowe rybki"; można było strzelać z łuku czy też katapulty i wiele innych zabaw, Pan Jakub wpisał się już w naszą festynową tradycję i jak w poprzednim roku prowadził zabawy plastyczno-ruchowe. Wolontariusze czuwali nad prawidłowym przebiegiem zabaw i bezpieczeństwem uczestników – ich pomoc była nieoceniona.
Był to również doskonały moment na złożenie podziękowań dla firmy El-Cab, a także dla wyjątkowej osoby jaką jest Pan Hans Yorg Otto który wspiera działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Na koniec wręczono nagrody za udział w konkursach, podziękowania dla przybyłych grup oraz wyróżnienia dla najmłodszych uczestników Festynu.
Lecz to nie nagrody były najważniejsze ale możliwość wspólnego spotkania, rozmowy i zabawy w gronie przyjaciół. Do zobaczenia za rok!
Składamy ogromne podziękowania za pomoc w organizacji Festynu dla Zakładu Karnego w Koziegłowach oraz dla Gminnego Ośrodka Kultury "Sokół" w Czerwonaku.